Imieniny bł. Aniceta Koplińskiego

17 kwietnia obchodziliśmy imieniny patrona naszej fundacji, bł. Aniceta Koplińskiego. Klasztorny dziedziniec, choć pozornie niewielki, pomieścił ponad 350 osób. Oprócz bezdomnych byli wśród nas uczestnicy postu 40h, którzy włączając się w naszą akcję na facebooku, przybyli na wspólną Eucharystię.

O. Anicet był opiekunem najuboższych, najbardziej znanym jałmużnikiem międzywojennej Warszawy.  W dniu jego imienin przybywali do klasztoru z życzeniami ubodzy i możni, bezdomni i właściciele kamienic, bezrobotni i przedsiębiorcy, a także studenci i dzieci.

W tym roku wznawiamy inicjatywę celebrowania jego imienin.  Pragniemy w ten sposób uczcić pamięć patrona naszej Fundacji oraz wspomóc najuboższych nie tylko zupą i chlebem, ale także modlitwą, postem oraz jałmużną.

Ostatnia taka uroczystość odbyła się jeszcze za życia o. Aniceta, prawdopodobnie – w okresie przedwojennym. Wtedy właśnie przypadający na 17 kwietnia dzień imienin o. Aniceta był w klasztorze uroczyście celebrowany. Z życzeniami przybywały rzesze wiernych, dostojnicy kościelni, wpływowi mieszkańcy stolicy, właściciele i przedsiębiorcy warszawskich zakładów rzemieślniczych i usługowych.

 

 

Wspólny posiłek na zakończenie 40 godzinnego postu

17 Kwietnia zakończyliśmy także post 40 godzinny w intencji bezdomnych. Na facebooku przyłączyło się do nas ponad 150 osób. Post 40h o chlebie i wodzie ofiarowaliśmy Panu Bogu za wychodzenie z bezdomności i uwolnienie bezdomnych od uzależnień.

Bezdomni doświadczają uczucia głodu na co dzień. Jednakże poza głodem fizycznym towarzyszy im również głód miłości, zrozumienia i akceptacji. Przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów istnieje przyjazne środowisko wsparcia dla osób bezdomnych. To tutaj właśnie mogą oni nakarmić nie tylko swoje ciało, ale i serce.

W geście solidarności z bezdomnymi, chcieliśmy razem pościć i modlić się o uwolnienie ich od słabości, uzależnień i zniechęcenia. Dzięki temu mogliśmy poczuć głód, który jest codziennością bezdomnych.

 

Na zakończenie postu, oprawiona została w Kościele Braci Mniejszych Kapucynów, uroczysta Eucharystia. Następnie na dziedzińcu klasztoru, wolontariusze Fundacji Kapucyńskiej rozdawali zupę, którą można było spożyć razem z osobami bezdomnymi. Specjalnym gościem tego spotkania był sam bł. Anicet Kopliński, którego długą brodę i habit założył znany dziennikarz, rzeźbiarz i przyjaciel naszej Fundacji, Marek Jaromski.

Podczas spotkania można było wesprzeć dzieło Fundacji, poprzez złożenie datków do puszek wolontariuszy. Zebrane w tym dniu fundusze przeznaczone zostaną na budowę Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy na Miodowej. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie nowa Jadłodajnia dla osób ubogich i bezdomnych. Zastąpi ona stary obiekt, który funkcjonuje od 20 lat w XVII wiecznych podziemiach Kościoła Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie.

 

foto: K.Ł.

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.