Wędrowne rekolekcje z towarzyszeniem osłów

 

Zapraszamy na pierwsze w Kościele wędrowne rekolekcje z towarzyszeniem osłów. Wspólnie z Braćmi Kapucynami i Gospodarstwem Hodowlanym „Oślice Janiszów” rozpoczynamy otwarty cykl wypraw rekolekcyjnych:

„Pustynia w drodze – w poszukiwaniu życiowej mądrości”.

 

 

 

Jeżeli…

  • • chcesz wyruszyć na pustynię, by odnaleźć zagubiony sens życia,
  • • czujesz się wypalony zawodowo,
  • • stoisz na rozdrożu w wyborze życiowej drogi,
  • • Twoje małżeństwo słabnie a relacje z bliskimi umierają,
  • • masz problem z egoizmem i odpowiedzialnością,
  • • czujesz, że pycha niszczy życie Twoje i innych,

Jeżeli poszukujesz życiowej mądrości, te rekolekcje są dla Ciebie


Walor obecności osła:

Jako zwierzę towarzyszące postaciom Starego i Nowego Testamentu jest elementem łączącym czasy biblijne ze współczesnością. Dzięki wspólnej wędrówce mamy szansę stać się bohaterami biblijnymi, niemal fizycznie poczuć Boże prowadzenie. Wędrówka z osłem to jeden z najpiękniejszych sposobów przemierzania świata, a w wymiarze duchowym przemierzania własnego życia. To sposób możliwie najbliższy samemu Jezusowi. Wędrówka z osłem może stać się swego rodzaju biblijną bliskością człowieka z Bogiem.

Ośla mądrość – łamiemy stereotypy:

Ośla mądrość przez wieki obrosła nieprawdziwością mitów i wielością stereotypów. Tymczasem osioł zdecydowanie przewyższa inteligentncją konia. Zanim podejmie działanie, dokonuje analizy sytuacji, by wybrać wariant optymalny. Doskonale współpracuje z człowiekiem, pod warunkiem, że prowadzony jest we właściwy sposób. Sprawne kierowanie osłem rozwija więc zdolność empatii, przewidywania skutków własnego działania, rozwija umiejętność wyznaczania celów i jasnego komunikowania poleceń.

Fenomen osła:

Obserwacja osła w różnorodnych sytuacjach, jakie przyniesie wspólna wędrówka, pozwoli dostrzec jego niezwykle cenne cechy, takie jak zdolność do bezbłędnej oceny sytuacji, rozwaga, lojalność i konsekwencja. Mają one niebagatelne znaczenie w ukazaniu struktury racjonalnego działania człowieka. Pogłębiona refleksja pozwoli rozpalić zapał do pracy nad sobą, zachęcając do podjęcia próby rozwijania w sobie cech niezbędnych w samodzielnym życiu, jak decyzyjność, rozwaga, odpowiedzialność, wierność, przenikliwość i uważność.

św. Franciszek, osioł i Ty:

Duchowy wymiar wędrownych rekolekcji oparty jest na fundamentach duchowości franciszkańskiej. Z codzienności marszu w towarzystwie osłów, Bracia Mniejsi Kapucyni wydobywają wymiar duchowej mądrości, bez której życie dojrzałego człowieka pełnią władz jest niemożliwe. Rekolekcyjna wędrówka jest poszukiwaniem owoców Bożego prowadzenia, objawiającego się w siedmiu darach Ducha Świętego: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, bojaźni Bożej i pobożności.


fot. br. P. Wardawy, M. Nykiel

 

Więcej informacji o wędrownych rekolekcjach z towarzyszeniem osłów na www.wyprawyzoslami.pl

Zapraszamy na nasz profil na fb  

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.