V Warszawskie Zaduszki Bezdomnych w Teatrze Kamienica

Bezdomni z Jadłodajni na Miodowej w Warszawie po raz kolejny przygotowali Zaduszki Bezdomnych. Spotkanie zorganizowane przez Fundację Kapucyńską odbyło się 2 listopada 2011 r. w Teatrze Kamienica.


Zaduszki, czas zadumy i wspomnień. Dzień pamięci o tych, którzy swoją ziemską wędrówkę już zakończyli, ale wciąż żyją w naszych sercach. Podopieczni, przyjaciele i wolontariusze Fundacji Kapucyńskiej spędzili wspólnie ten wyjątkowy listopadowy wieczór w gościnnych progach Teatru Kamienica.

Tegoroczne spotkanie zaduszkowe rozpoczęło się wspólnym poczęstunkiem. Następnie odmówiona została koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji zmarłych. Brat Adam przypomniał, że modlitwa jest największym darem, jaki możemy ofiarować tym, którzy odeszli. W szczególny sposób pamiętaliśmy o zmarłym latem tego roku bezdomnym Krzysiu.

Część artystyczną wieczoru rozpoczął gospodarz teatru, pan Emilian Kamiński. Głównym punktem programu były występy podopiecznych fundacji, którzy czytali wiersze polskich poetów. Przygotowania do tego wydarzenia trwały kilka tygodni.

Mogliśmy usłyszeć interpretacje poezji Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego czy Romana Brandstaettera. Nasi podopieczni wykazali się nie tylko talentem recytatorskim, ale także wokalnym i pisarskim. Wyjątkowe poruszenie wśród publiczności wywołał duet Emiliana Kamińskiego i bezdomnego Mirka, który dopisał własną zwrotkę do utworu „Nadzieja” Jana Pietrzaka.

Artyści zostali nagrodzeni upominkami i wielkimi brawami. Wieczór uwieńczył występ Justyny Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego. Wspólnie z aktorami wyśpiewaliśmy historię Teatru Kamienica, a następnie wysłuchaliśmy poruszających opowieści i piosenek.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przy kawie i herbacie. Rozmowy wypełniała atmosfera dumy, wzruszenia i nadziei – na to, że każdy w końcu znajdzie swój dom, tu na ziemi i w niebie, gdzie Ojciec przygotował mieszkanie dla każdego, a samotność i lęk nie istnieją.

Ty nas jedna nie opuszczaj, nadziejo!
Prowadź nas, nadziejo
W ciemny czas, nadziejo
W mrocznej mgle wyczaruj
Iskrę wiary.

Ten wieczór na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy w nim uczestniczyli.  Ufamy, że współpraca z Teatrem Kamienica zaowocuje jeszcze wieloma tego typu spotkaniami.

Sponsorem Zaduszek była Toyota Motor Poland, poczęstunek zorganizowała firma CateringWarszawa.pl.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Plus.

Tekst: Martyna Krzesicka
Fot: Katarzyna Łoś

Więcej zdjęć z zaduszkowego spotkania w Galerii Krzyśka Wierzbowskiego:

Galeria z Teatru Kamienica

 

Poniżej film ze spotkania zaduszkowego, które odbyło się w 2010 roku w Jadłodajni na Miodowej:

 

 

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.