Spotkania bezdomnych z kulturą

Spotkania bezdomnych z kulturą to nowy projekt Fundacji Kapucyńskiej. Pomysł przybliżenia naszym podopiecznym różnych form sztuki powstał w czasie przygotowywania tegorocznych Zaduszek. Bezdomni chętnie zaangażowali się wówczas w występ na scenie, odkryliśmy wśród nich wiele talentów – oratorskich, pisarskich, wokalnych… Aby te talenty mogły rozkwitać, wolontariusze fundacji zaproponowali program cotygodniowych, środowych spotkań – dotyczących głównie literatury i filmu.

W środę, siódmego grudnia, odbyło się pierwsze takie spotkanie. W jadłodajni na Miodowej gościliśmy pana Jacka Kawalca, który zaprezentował fragmenty monodramu „Ta cisza to ja” autorstwa Jana Jakuba Należytego. Sztuka opowiada historię aktora alkoholika i jego zmagania z nałogiem. Bohaterowi nieobcy jest też problem bezdomności.

 

Wspaniały występ artysty wzbudził duże poruszenie wśród podopiecznych fundacji. Wielu z nich w oglądanej historii odnalazło własne losy. Bezdomni mieli również możliwość rozmowy z panem Jackiem. Aktor odpowiadał na pytania dotyczące studiów, pracy w teatrze i telewizji, a także swoich przygotowań do sztuki. W dyskusji poruszono też problem alkoholizmu i bezdomności.

 

Pierwsze spotkanie z kulturą możemy zatem uznać za udane. Mamy nadzieję, że następne wypadną równie pomyślnie!

 

Tych zaś, którzy pragną zobaczyć spektakl „Ta cisza to ja”, zapraszamy pod koniec stycznia do zaprzyjaźnionego z nami Teatru Kamienica.

 

Serdecznie Polecamy!

 

 

tekst: Martyna Krzesicka

fot. Katarzyna Łoś

 

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.