Post 40h w intencji bezdomnych

 

Fundacja Kapucyńska wraz z Braćmi Mniejszymi Kapucynami z Warszawy organizuje post 40 godzinny w intencji osób bezdomnych. Dla wielu bezdomnych uczucie głodu to codzienność. Ideą akcji jest chęć solidaryzowania się z bezdomnymi poprzez doświadczenie głodu. Post wiąże się też z modlitwą o uwolnienie ich od słabości, uzależnień i zniechęcenia.

Post o chlebie i wodzie rozpocznie się 23 marca 2012 r. Drogą Krzyżową o godz. 17:45 w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej 13 w Warszawie.

 

Uroczystym zakończeniem postu będzie Eucharystia w dniu 25 marca 2012 r. o godz. 11.00 w kościele Kapucynów. Po mszy świętej, o godz. 12.00 planowany jest wspólny posiłek z bezdomnymi na dziedzińcu kościelnym oraz imieninowe spotkanie z bł. o. Anicetem Koplińskim.

 

Patron Fundacji – bł. o. Anicet Kopliński zwany św. Franciszkiem z Warszawy był opiekunem najuboższych i znanym jałmużnikiem dla całej stolicy okresu międzywojennego.

 

Zebrane podczas wydarzenia fundusze przeznaczone zostaną na budowę Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy, którego częścią będzie nowa jadłodajnia dla osób bezdomnych. Zastąpi ona funkcjonującą od 20 lat jadłodajnię, mieszczącą się w XVII wiecznych podziemiach kościoła Braci Kapucynów w Warszawie.

 

Patronem medialnym “Postu 40h w intencji bezdomnych” jest Radio Warszawa.

 

Bezdomni doświadczają uczucia głodu na co dzień. Jednakże poza głodem fizycznym towarzyszy im również głód miłości, zrozumienia i akceptacji. Przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów istnieje przyjazne środowisko wsparcia dla osób bezdomnych. To tutaj mogą oni nakarmić swoje ciało i serce.

 

Od niemal 20 lat Bracia Kapucyni wraz z 80 wolontariuszami, głównie z Towarzystwa Charytatywnego im. Ojca Pio Koło Warszawskie nr 5, prowadzą Jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych. Każdego dnia wydają średnio 300 posiłków. Ponadto bezdomni otrzymują wsparcie duchowe oraz pomoc psychologiczną.

Fundacja Kapucyńska organizując post pragnie zwrócić uwagę, że wraz z modlitwą jest on również formą pomocy dla osób bezdomnych.

Zapraszamy do włączenia się w akcję Post 40h na profilu Fundacji na Facebooku.

 

Biografia bł. o. Aniceta Koplińskiego (patrona Fundacji Kapucyńskiej, która kontynuuje jego dzieło w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie):

 

Św. Franciszek z Warszawy był w stolicy najbardziej znaną postacią międzywojnia. Nazywali tak bł. o. Aniceta Koplińskiego wszyscy: bezdomni i ubodzy, którymi się opiekował; sklepikarze, restauratorzy, przedsiębiorcy i urzędnicy, u których wypraszał pomoc dla biednych; artyści i studenci, zafascynowani jego postacią oraz dzieci, które z daleka biegły mu na spotkanie, by przytulić się do jego pocerowanego habitu.

 

Do klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy Miodowej przyjechał z Niemiec w marcu 1918 r. Miał tylko nauczyć się polskiego i wrócić do nadreńskich braci. Pozostał tu jednak do ostatnich dni. Był poetą, kaznodzieją i cenionym spowiednikiem. Z jego posługi korzystał przyszły papież Pius XI, nuncjusze apostolscy, kardynałowie i biskupi. Większość czasu spędzał jednak z biednymi.

Szukał zagubionych dusz na ulicach, odwiedzał najbardziej zaniedbane zakamarki Warszawy. Często bywał w slumsach na Woli, Kole, Powązkach i Żoliborzu. Szczególną troską otaczał Annopol, gdzie w 113 barakach żyło 11 tysięcy bezdomnych. Razem z Braćmi otworzył tam kuchnię na 8 tys. osób. Do każdego starał się dotrzeć indywidualnie, pośredniczył w znajdowaniu pracy i pomagał uczniom w nauce.

 

Dzień jego imienin, 17 kwietnia, uroczyście celebrowano. Do klasztoru przybywały rzesze jego podopiecznych, dostojnicy kościelni, wpływowi mieszkańcy stolicy i warszawscy przedsiębiorcy.

Podczas okupacji postanowił pozostać w Warszawie. Bracia Kapucyni ukrywali w klasztorze Żydów i ludzi zaangażowanych w ich ratowanie. Uczestniczyli też w wyrabianiu metryk dla prześladowanych i pomagali dostarczać żywność mieszkańcom getta.

W czerwcu 1941 r. gestapo aresztowało 22 zakonników. Najpierw umieszczono ich na Pawiaku, potem przewieziono do Auschwitz. O. Anicet trafił na blok 19, gdzie morderczą „gimnastyką” przyspieszano zgon.

 

16 października 1941 r. w 66 roku życia zginął z rąk hitlerowców jako Polak.

 

13 czerwca 1999 r. został beatyfikowany przez Papieża Jana Pawła II w gronie 108 męczenników.

 

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.