II Festyn św. Feliksa

Bracia Mniejsi Kapucyni w Warszawie wraz z  Fundacją Kapucyńską i działającymi przy  klasztorze wspólnotami, organizują po raz drugi Festyn św. Feliksa.  Odbędzie się on 13 maja 2012 r. w godzinach 10:00 – 18:00 na dziedzińcu klasztoru przy ulicy Miodowej 13 w Warszawie.

Dla uczestników Festynu, zwłaszcza najmłodszych, przygotowano liczne atrakcje tj. pyszne przekąski, dekorowanie ciasteczek, zabawy zręcznościowe, kącik plastyczny, konkursy. Dodatkowo o godz. 12:00 i 14:00 Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadzi szkolenie z pierwszej pomocy.

Podczas Festynu będzie również możliwość poznania wspólnot i organizacji, które na co dzień działają przy klasztorze Braci Kapucynów.

 

 

Celem Festynu jest przybliżenie postaci św. Feliksa z Cantalice, którego Kościół wspomina 18 maja. Tego dnia Kapucyni odprawiają specjalne nabożeństwa z błogosławieństwem oleju św. Feliksa oraz namaszczeniem nim głównie dzieci. Wspominają tym fakt z życia Świętego, który uzdrowił dziecko namaszczając je oliwką z wiecznej lampki, płonącej przed tabernakulum.

Św. Feliks przez ponad 40 lat życia zakonnego był kwestarzem, który zbierał jałmużnę na rzecz najuboższych. Idąc śladem świętego, organizatorzy Festynu zebrane podczas wydarzenia fundusze przeznaczą na wsparcie ludzi bezdomnych i ubogich, związanych z Jadłodajnią na Miodowej w Warszawie.

 

Serdecznie Zapraszamy!

 

Patronem medialnym Festynu św. Feliksa jest Radio Warszawa oraz portal Kapucyni.pl

 

 

Feliks Porri urodził się w 1515 roku w Cantalice, we Włoszech. Był pasterzem i rolnikiem. Mając 28 lat, wstąpił do zakonu Kapucynów. Po odbyciu nowicjatu został skierowany do klasztoru w Rzymie, gdzie ponad 40 lat był kwestarzem. Zajmował się zbieraniem jałmużny i ofiar dla klasztoru, biednych i chorych. Codziennie przemierzał ulice Wiecznego Miasta szybko stając się rozpoznawalną postacią. Był bardzo szanowany i budził powszechną sympatię. Lubiły go zwłaszcza dzieci, ponieważ uczył je śpiewu piosenek i ballad.

Świętego Feliksa nazywano „cudotwórcą”. Jeśli gdzieś w rodzinie brakowało dziecka, należało się uciec do modlitw brata Feliksa, a dzieci przychodziły na świat. Gdy jakieś dziecko ciężko zachorowało, zanim wezwano lekarza, najpierw udawano się do brata, który pośpieszał do łóżka. Nie miało znaczenia czy to w pałacu czy na nędznym legowisku w ruderze, wszędzie szedł pobłogosławić chorego.

Zmarł 18 maja 1587 roku. Kult rozpowszechnił się najpierw we Włoszech, potem przeniósł się do innych krajów. Polska czciła tego świętego zakonnika ogłaszając go oficjalnie patronem dzieci. W Warszawie dzień 18 maja obchodzono jako Dzień Dziecka. Tego dnia rodzice przyprowadzali swoje dzieci do kościoła Braci Kapucynów, aby namaszczono je cudownym „olejkiem św. Feliksa”.

 

Porządek nabożeństw dnia 18 maja 2012 r. w Kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej 13 w Warszawie.

 

7.00, 8.00, 9.00

Msza Święta z błogosławieństwem oleju św. Feliksa i namaszczeniem

9.00 – 12.00, 16.00 – 18.00

Namaszczenie olejami św. Feliksa

18.00

Nabożeństwo majowe

18.30

Uroczysta Msza Św. odpustowa z namaszczeniem olejami Św. Feliksa

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.