Bóg jest najważniejszy – wywiad z Radkiem Pazurą

Na łamach Frondy ukazał się krótki artykuł, pt: Bóg jest najważniejszy. Dzięki uprzejmości serwisu fronda.pl, przedstawiamy go poniżej.

„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. To pierwsze i najważniejsze przykazanie. Każdy chrześcijanin, katolik powinien się tym kierować. To podstawa, opoka, na której wszystko się buduje – mówi w rozmowie z portalem Fronda.pl Radosław Pazura aktor i założyciel Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego.

Panie Radosławie, bierze pan udział w kampaniach społecznych. Wspomnę tutaj chociażby „krewniaków”. Skąd, zatem wziął się pomysł by założyć fundację pomagającą bezdomnym?

Na pomysł założenia fundacji wpadli ojcowie kapucyni. Na ulicy Miodowej prowadzą jadłodajnię. Chcieli ją ulepszyć. Jedyną drogą prawną by pozyskać fundusze na rozwój jadłodajni było założenie fundacji. Przez to, że z kapucynami jestem związany od wielu lat, znamy się, ojcowie zgłosili się do mnie z prośbą, czy nie zechciałbym tego zrobić. Zgodziłem się być fundatorem. Podoba mi się idea. Pomoc człowiekowi w potrzebie, osobom bezdomnym, od których większość ludzi się odwraca. Oprócz nowej jadłodajni ma zostać zbudowany cały ośrodek socjoterapeutyczny, w którym udzielana będzie nie tylko pomoc materialna, ale także wsparcie duchowe. W ośrodku będą pracować psychologowie, którzy bezdomnym będą udzielać pomocy psychologicznej.

 

W wywiadach nie ukrywa pan, że jest katolikiem.

Tak.

 

 

 

Mam w związku z tym pytanie, jaką rolę Bóg odgrywa w pana życiu?

Bóg jest najważniejszy. „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. To pierwsze i najważniejsze przykazanie. Każdy chrześcijanin, katolik powinien się tym kierować. To podstawa, opoka, na której wszystko się buduje. Na wierze w Boga i jego miłości. W związku z tym ufam, że uda nam się doprowadzić budowę ośrodka do szczęśliwego finału.

 

 

 

Ze swoją żoną Dorotą Chotecką jest pan prawie dwadzieścia lat. Czy rodzina też jest dla pana ważna?

Oczywiście, że tak. Z Dorotą znamy się od ponad dwudziestu lat. W przyszłym roku będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę ślubu. Tak naprawdę, właśnie od momentu zawarcia sakramentu małżeństwa datujemy bycie ze sobą. Dla mnie i dla Doroty bycie ze sobą oparte na podstawie, jaką jest wiara w Boga jest bardzo ważne. Czujemy się przez to jednością. I tą jedność budujemy na wierze w Boga. Nasze życie jest przez to pełniejsze i piękniejsze.

 

Rozmawiał Andrzej Sitko

Fot. Krzysztof Wierzbowski

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.