Byśmy nigdy się nie poddawali… – niezwykły wieczór kolęd

W środę, 19 grudnia przy pięknej szopce klasztoru kapucyńskiego miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wieczór kolęd.

W ramach cyklu Spotkania z kulturą naszą fundację odwiedzili niezwykli goście – znana i lubiana aktorka Dorota Piasecka wraz z przyjaciółką Elżbietą Stankiewicz oraz grupa młodych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie: Damian Henke, Teresa Łukomska i Natalia Żebrowska.

Wieczór rozpoczęła Dorota Piasecka, która zaśpiewała kilka ciepłych piosenek. Przypominała również o swej poprzedniej wizycie w fundacji. Aktorka opowiadała także historię zwyczajów świątecznych, między innymi to, skąd wzięła się tradycja strojenia choinki lub co oznacza słowo „wigilia”. Pani Dorota mówiła do podopiecznych fundacji między innymi o tym, że nie należy się poddawać nawet wtedy, gdy sytuacja, w jakiej się znajdziemy, wydaje się nie do przezwyciężenia. Aktorka wlała do serc bezdomnych wiele ciepłych słów, życzyła im, by zima okazała się łagodną, by przetrwali ją w miłości do nowo narodzonego Jezusa.

W międzyczasie pani Dorota wraz z panią Elżbietą zaprosiły również muzyczne trio skrzypków. Artyści przygrywali paniom, które wraz z bezdomnymi oraz wolontariuszami śpiewały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Podopieczni fundacji znakomicie odnaleźli się w roli muzyków, ujawnił się więc niejeden talent. Bezdomni byli zauroczeni gośćmi i muzyką, żywo reagowali na każdy usłyszany utwór.

Na zakończenie Elżbieta Stankiewicz odczytała kolędę i pastorałkę, napisane przez siebie specjalnie na tę okazję. Wywołały one aplauz publiczności. Następnie wolontariusze podziękowali gościom i wręczyli im pamiątkowe upominki. Zgromadzeni bezdomni licznie podchodzili do artystów i prosili o rozmowę lub o autograf.

Spotkanie było sumą niespodzianek, wzruszeń, radości oraz zadumy. Wszystko odbywało się w sposób spontaniczny, co zaowocowało integracją między artystami i słuchaczami. Idealny dowód na to, że każdemu można podarować odrobinę ciepła w czasie zimy.

Joanna Felczak

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.