„Golgota Jasnogórska” przy Miodowej

Niezwykłą propozycję na okres Wielkiego Tygodnia przygotowała Fundacja Kapucyńska. W środę (27 marca) w Jadłodajni przy Miodowej odbędzie się koncert „Golgota Jasnogórska”.

I chociaż impreza przeznaczona jest głównie dla bezdomnych, to zaproszonym może czuć się każdy, bowiem – jak zapewniają artyści – koncert będzie ogromnym przeżyciem, i nikt nie wyjdzie po nim obojętny.

„Golgota Jasnogórska” to spektakl złożony z tekstów poety Ernesta Brylla z muzyką Marcina Stycznia i Joanny Lewandowskiej-Zbudniewek. Całe trio zobaczymy przy Miodowej, a teksty przeczyta osobiście sam poeta. Warto podkreślić, że „Golgota Jasnogórska” powstała pod wpływem inspiracji płynących z Misterium Męki Pańskiej, a przede wszystkim z polskiej tradycji drogi krzyżowej. Sporo w niej odniesień do czasów współczesnych a największym atutem „Golgoty Jasnogórskiej” jest przejmujący w swej prostocie, poetycki szkic o Polsce naszych czasów.

Początek koncertu zaplanowano na godz. 18.30. Wstęp jest wolny.

 golgota-jasnogorska-1000

Koncert „Golgota Jasnogórska” powstał na podstawie płyty o tym samym tytule, opartej na poemacie pasyjnym poety Ernesta Brylla z muzyką  i w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej.

„Golgota Jasnogórska” była pisana przez Brylla do cyklu obrazów Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Oto, co o genezie dzieła mówi sam poeta:

„Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem
w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…”

Tak też się stało. O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która  jest tuż obok nas i w nas.

„Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji,  obejmuje także zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery  stacje czytane są przez Ernesta Brylla, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Na okładce płyty dzięki uprzejmości żony poety Wilmy Dudy-Gracz oraz oo. paulinów wykorzystany został obraz Jerzego Dudy-Gracza „Stacja I – Jezus na śmierć skazany”.

 

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.