O kowalu, diable, ogrodniku, pasterzu i innych – baśnie w Fundacji Kapucyńskiej

– Baśnie są interesujące także dla dorosłych, nie tylko dla dzieci. – stwierdził podopieczny fundacji Mirek po zakończeniu Bezdomnych spotkania z kulturą, którego gościem dnia 23 kwietnia był opowiadacz – Szymon Góralczyk.

Podczas spotkania bezdomni usłyszeli m.in. baśnie z Kaszub – o pasterzu tysiąca zajęcy i z Wielkopolski – o kowalu, śmierci i diable. Gość opowiedział także baśnie z różnych stron świata: chińską – o ogrodzie tysiąca piwonii, rosyjską – o kłótni leniwego małżeństwa, ze Szwecji – o zmarnowanych trzech życzeniach i założeniu sierocińca przez zbójców w Norwegii. Podczas tej ostatniej troje wolontariuszy fundacji wcieliło się w rolę zbójców porywających dzieci, których zagrali… bezdomni.

Chińskiej baśni o ogrodniku Su i jego ogrodzie towarzyszyło tło muzyczne, do którego opowiadacz wykorzystał karimbę. – Wystarczył jeden człowiek i instrument, żeby wytworzyła się odpowiednia atmosfera. Najbardziej podobała mi się ta właśnie baśń. – podsumował bezdomny Mirek.

– W znacznej większości opowiedziałem baśnie humorystyczne, pełniące funkcję rozrywkową. Chciałem, żeby wszyscy spędzili wspólnie czas w miłej atmosferze. To było również dla mnie samego ciekawe doświadczenie, dlatego że występowałem przed inną publicznością niż w knajpie czy przedszkolu, gdzie opowiadam na co dzień. – wyznał bajarz.

Katarzyna Jankowska

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.