IV Festyn św. Feliksa

18 maja 2014 r. na dziedzińcu klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie odbędzie się festyn na cześć św. Feliksa z Cantalice.

W tym roku głównym organizatorem festynu jest młodzieżowa wspólnota Ruchu Światło-Życie, która wraz z Fundacją Kapucyńską, oraz innymi działającymi przy klasztorze wspólnotami przewiduje tego dnia, w godzinach 10-18 wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych. Jarmark misyjny, pyszne przekąski, kącik plastyczny, zabawy zręcznościowe oraz quizy i konkursy to tylko niektóre z nich. Dodatkowo o godz. 12:00 i 14:00 Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadzi szkolenie z pierwszej pomocy.

Celem festynu jest przybliżenie społeczeństwu postaci św. Feliksa z Cantalice, którego Kościół wspomina 18 maja. Tego dnia kapucyni odbarwiają również specjalne nabożeństwa z błogosławieństwem oleju św. Feliksa oraz namaszczeniem nim głównie dzieci. Wspominają tym fakt z życia Świętego, który uzdrowił dziecko namaszczając je oliwką z wiecznej lampki, płonącej przed tabernakulum.

Podczas festynu będzie również możliwość poznania wspólnot i organizacji, które na co dzień działają przy klasztorze braci kapucynów.

plakat-2014+internet

 

Feliks Porri urodził się w 1515 roku w Cantalice, we Włoszech. Był pasterzem i rolnikiem. Mając 28 lat, wstąpił do zakonu Kapucynów. Po odbyciu nowicjatu został skierowany do klasztoru w Rzymie, gdzie ponad 40 lat był kwestarzem. Zajmował się zbieraniem jałmużny i ofiar dla klasztoru, biednych i chorych. Codziennie przemierzał ulice Wiecznego Miasta szybko stając się rozpoznawalną postacią. Był bardzo szanowany i budził powszechną sympatię. Lubiły go zwłaszcza dzieci, ponieważ uczył je śpiewu piosenek i ballad.

Świętego Feliksa nazywano „cudotwórcą”. Jeśli gdzieś w rodzinie brakowało dziecka, należało się uciec do modlitw brata Feliksa, a dzieci przychodziły na świat. Gdy jakieś dziecko ciężko zachorowało, zanim wezwano lekarza, najpierw udawano się do brata, który pośpieszał do łóżka. Nie miało znaczenia czy to w pałacu czy na nędznym legowisku w ruderze, wszędzie szedł pobłogosławić chorego.

Zmarł 18 maja 1587 roku. Kult rozpowszechnił się najpierw we Włoszech, potem przeniósł się do innych krajów. Polska czciła tego świętego zakonnika ogłaszając go oficjalnie patronem dzieci. W Warszawie dzień 18 maja obchodzono jako Dzień Dziecka. Tego dnia rodzice przyprowadzali swoje dzieci do kościoła Braci Kapucynów, aby namaszczono je cudownym „olejkiem św. Feliksa”.

Porządek nabożeństw dnia 18 maja 2014 r.

 7.00, 8.00, 9.30, 12.15, 18.30

Msza Święta z błogosławieństwem oleju św. Feliksa i namaszczeniem

11:00

Uroczysta Msza Św. odpustowa z namaszczeniem olejami Św. Feliksa

18.00

Nabożeństwo majowe

 

 

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.