Bezdomni dla niepełnosprawnych

Po raz pierwszy grupa warszawskich bezdomnych, na co dzień wspieranych przez Braci Mniejszych Kapucynów, zaangażuje się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, podczas XXIII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Bezdomni zaniosą intencje osób, które pomogą im w przygotowaniach do pielgrzymki.

Bezdomni związani z braćmi kapucynami już 6 razy szli na pielgrzymkę w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej do Częstochowy. Wędrowali z grupą 15 brązową. W tym roku wezmą udział w pielgrzymce osób niepełnosprawnych, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Grupie około 20 podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej towarzyszyć będzie blisko 10 bezdomnych z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. odprawioną o godz. 6.00 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w Warszawie.

IMG_0754

– Z wielką chęcią pomogę niepełnosprawnym w naszej wspólnej pielgrzymce do Pani Jasnogórskiej. Dla mnie to nowe doświadczenie, większa odpowiedzialność i okazja do bliższego poznania nowych ludzi – mówi bezdomny Andrzej, który 6 raz pójdzie na pielgrzymkę. Dla osób mieszkających na ulicy uczestnictwo w pielgrzymce jest wyjątkowym przeżyciem. Daje im nadzieję, pozwala spojrzeć w głąb samego siebie oraz zjednoczyć się z innymi wiernymi i z Bogiem. Bezdomny Mirek 3 raz pójdzie na pielgrzymkę. – W tym roku z drugim bezdomnym mieliśmy jechać autostopem do Fatimy, ale jak się dowiedziałem, że bezdomni idą z niepełnosprawnymi do Częstochowy, to bez wahania zmieniłem zdanie – opowiada. W dalszej rozmowie dodaje również, że przede wszystkim chce podarować niepełnosprawnym swoją bezinteresowną pomoc. Br. Cezary Szcześniak, który szedł z bezdomnymi na Jasną Górę w zeszłym roku mówi: – Bezdomni jako pielgrzymi byli bardzo rozmowni. Chętnie nawiązywali kontakty i dzielili się swoimi przeżyciami.

IMG_0744

Wiedząc jak ważny jest dla bezdomnych czas pielgrzymowania, Fundacja Kapucyńska po raz 4 organizuje zbiórkę rzeczy, niezbędnych dla ubogich pątników. Mamy nadzieję, że dla naszych podopiecznych będzie to szansa nie tylko wzmocnienia ich ducha, ale również poczucia odpowiedzialności, które jest tak ważnym elementem w procesie wychodzenia z bezdomności. W trudzie drogi, mimo zmęczenia i wyczerpania, bezdomni będą musieli zadbać przede wszystkim o powierzoną im osobę niepełnosprawną – twierdzi Anna Niepiekło, koordynator projektów Fundacji Kapucyńskiej. W związku z tym od 21 lipca do 3 sierpnia organizowana jest zbiórka darów niezbędnych ubogim pątnikom.

IMG_0662

Br. Michał Gawroński – opiekun tegorocznej grupy bezdomnych – po raz drugi wyrusza na pielgrzymkę razem z ubogimi. Mówi: – Jestem przekonany, że pielgrzymka przyniesie wiele korzyści. Czas spędzony w drodze daje możliwość wewnętrznej przemiany naszych pątników, pokuty, ale przede wszystkim jest on doskonałym punktem zaczepienia dla Pana Boga, który chce zmieniać ich życie na lepsze. Według br. Michała wspólne wędrowanie będzie również okazją dla innych pielgrzymów do wyjścia ze schematów. – Ludzie zobaczą, że bezdomni potrafią nie tylko brać, ale i dawać – mówi zakonnik. Swoją wdzięczność bezdomni okażą, niosąc na Jasną Górę przekazane od darczyńców intencje. – Wiele osób z różnych powodów nie może sobie pozwolić na uczestnictwo w pielgrzymce, dlatego też nasi bezdomni są niejako wysłannikami – mówi br. Michał.

Modlitwy, prośby, czy też podziękowania można składać z darami lub przesłać drogą mailową na adres fundacji (biuro@fundacja-kapucynska.org).

Foto1

Każdy, kto pragnie udzielić się w tej akcji może przynieść osobiście (do klasztoru braci kapucynów w Warszawie, ul. Kapucyńska 4) lub wysłać pocztą ręczniki, podkoszulki, skarpetki, spodnie, plecaki i inne potrzebne rzeczy (lista wyszczególnionych produktów znajduje się poniżej).

Potrzebne dary rzeczowe:

– ręczniki

– podkoszulki

– skarpety

– bielizna

– spodnie męskie letnie

– krótkie spodenki

– bluzy sportowe

– buty męskie (sportowe/sandały, rozmiary 40-45)

– kurtki przeciwdeszczowe

– plecaki średniej wielkości (bagaż podręczny)

– torby/plecaki duże (bagaż główny)

– karimaty

– śpiwory

– namioty typu iglo lub inne łatwo rozstawialne

Rzeczy prosimy dostarczać do Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Kapucyńskiej 4 w Warszawie (prosimy o przekazanie bratu furtianowi informacji, że są to dary na pielgrzymkę).

W przypadku wysyłki paczki należy podać adres: Fundacja Kapucyńska, ul. Kapucyńska 4, 00-245 Warszawa.

 

plakat-pielgrzymka2014-internet

 

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.