BEZDOMNI DLA BEZIMIENNYCH

Akcja porządkowania grobów nieznanych zmarłych

 

BEZDOMNI DLA BEZIMIENNYCH

 Już po raz szósty Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego 27.10.2018 r. zorganizuje akcję Bezdomni dla Bezimiennych. Około 20-stu podopiecznych Fundacji wraz z bratem OFM Cap Michałem i wolontariuszami uda się na Cmentarz Południowy w Antoninowie pod Warszawą, by posprzątać groby nieznanych zmarłych tzw. NN.

Skrót NN to łacińskie nomen nescio – imienia nie znam, można dopowiedzieć, historii życia też nie. Możemy się domyślać, że były to osoby ubogie i samotne, może chore, pewnie także bezdomne, bez miejsca, bez przynależności. Niewiele po nich zostało. Bezimienna tania tabliczka. Albo inna, jeszcze bardziej dramatyczna „Szczątki Ludzkie”. Każdego roku przybywa ich na tym cmentarzu kilkadziesiąt.

Już teraz dwóch podopiecznych fundacji – Mariusz i Artur – zajmuje się wykonaniem w zaprzyjaźnionej  stolarni 70-ciu nowych krzyży, które zastąpią te najbardziej zniszczone, zmurszałe i połamane. Od zarządu cmentarza otrzymamy dodatkowe 30-ci krzyży, od sieci sklepów Carrefour 200 zniczy, sztuczne kwiaty.

Z akcją związana jest też już 8-letnia tradycja wybijania nieśmiertelników dla osób bezdomnych. Fundacja wydała ich już ponad 1000. Nieśmiertelnik, to mała noszona na szyi blaszka z danymi osoby i kontaktem do fundacji. Posiadanie nieśmiertelnika uchronić może przed bezimienną mogiłą, jak jedna z tych którymi na Cmentarzu Południowym zajmą się bezdomni tuż przed Świętem Wszystkich Świętych. W Dzień Zaduszny zaś w Domu bł. Aniceta wspominani będą wszyscy bezdomni zmarli z tutejszej wspólnoty na specjalnym wieczornych zaduszkowym spotkaniu.

W tym roku akcja Bezdomni dla Bezimiennych rozpocznie się o godz. 7-ej wspólną Mszą Świętą odprawioną w kościele przy ul. Miodowej 13 w intencji nieznanych zmarłych. Po niej wolontariusze poczęstują przygotowanym śniadaniem, a następnie wszyscy pojadą wynajętym transportem na cmentarz, gdzie zaczną porządkować groby już o godz. 9.

W zeszłym roku praca trwała 7 godzin, wymieniono na nowe ponad 100 krzyży, zaopiekowano się 200-oma grobami. I nie były to wszystkie groby, które wymagały posprzątania, renowacji.

Na portalu odpalrojekt.pl trwa zbiórka na pokrycie kosztów akcji. Potrzebne są środki na zakup narzędzi, kwiatów, jedzenie dla sprzątających, transport, drewno na krzyże i na wybicie nieśmiertelników. Zachęcamy do jej wsparcia!

odpalprojekt.pl/p/Bezdomni-dla-Bezimiennych

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.