Bezdomnych spotkania z kulturą

Pomysł przybliżenia podopiecznym fundacji różnych form sztuki powstał w czasie przygotowywania programu artystycznego Zaduszek Bezdomnych 2011, które zostały wystawione w Teatrze Kamienica.

Bezdomni chętnie zaangażowali się wówczas w występ na scenie, odkryto w nich wiele talentów – oratorskich, pisarskich, czy wokalnych.

Aby te talenty mogły rozkwitać, wolontariusze Fundacji Kapucyńskiej zaproponowali program cotygodniowych środowych spotkań, które dotyczą głównie literatury i filmu. Projekt został oficjalnie rozpoczęty w marcu roku 2012. W miarę możliwości na spotkania zapraszane są znane osoby, które dzielą się swoim doświadczeniem, umiejętnościami i talentem.

Z zaproszenia fundacji skorzystali już m.in. aktorzy Jacek Kawalec, Dorota Piasecka, Artur Barciś, Dariusz Kowalski, czy Michał Koterski. Podopieczni fundacji mieli również okazję spotkać się z dziennikarzem sportowym Przemysławem Babiarzem, reżyserem Markiem Koterskim oraz wokalistą i kompozytorem Marcinem Styczniem. Po każdym spotkaniu wszyscy zainteresowani mogą swobodnie porozmawiać z zaproszonymi gośćmi.

Osoby bezdomne biorą udział w pokazach i warsztatach aktorskich. Projekcjom filmów często towarzyszy wykład na temat nurtów światowego kina. Bywa również, że podczas spotkań z kulturą podopieczni fundacji zajmują się interpretowaniem wybranych wierszy lub piosenek.

Spotkania stanowią formę aktywizacji społecznej bezdomnych. Te dwie godziny, to czas w którym uczestnicy zajęć mogą zapomnieć o swoich problemach i troskach. Mogą nabrać dystansu do wielu spraw, ale przede wszystkim odkrywać samych siebie.

Kontakt z kulturą wyzwala w osobach bezdomnych twórcze potencjały, pobudza ich i motywuje do działania. Dzięki spotkaniom uczestnicy integrują się między sobą, a także otwierają się na kontakt ze społeczeństwem.

Bezdomnych spotkania z kulturą to okazja do budowania relacji z osobami potrzebującymi. Celem jest również zachęcanie ich do współpracy z fundacją, np. w ramach projektu „Anioł w Warszawie”.

Jeżeli interesujesz się teatrem, poezją, filmem zapraszamy do zespołu organizującego spotkania bezdomnych z kulturą. W każdą środę o godzinie 18:30 podopieczni Fundacji Kapucyńskiej przychodzą do jadłodajni, aby obejrzeć film lub wziąć udział w zajęciach dotyczących poezji czy teatru.

Spotkanie wigilijne 2019
« z 54 »

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.