Manufaktura Kapucyńska

Osoby bezdomne na cotygodniowych spotkaniach, w towarzystwie wolontariuszy Fundacji Kapucyńskiej, nawlekają kolorowe koraliki na sznurek.

Robią różańce. Następnie produkt ten jest sprzedawany w internetowym sklepiku fundacji.

Pomysł zaktywizowania bezdomnych w działalność grupy zrodził się spontanicznie.

Początkowym zamiarem było zrobienie tylko 200 sztuk, aby móc je sprzedać podczas sierpniowego wydarzenia kulturalno-rekolekcyjnego Golgota Młodych. Widząc jednak zainteresowanie kupujących, fundacja postanowiła kontynuować tę ideę.

Już od samego początku grupa była czymś więcej niż tylko spotkaniem kilku osób, którzy dla zabicia wolnego czasu postanowili nawlekać koraliki na sznurki. Wspólne działania łączą ludzi. To również świetna okazja do poznania nowych osób, ale i samego siebie.

2

Bezdomni mają okazję zrobić coś dla innych. Cieszą się z każdego splecionego różańca. Na grupę różańcową przychodzą osoby, którym szczególnie zależy na wyjściu z bezdomności. Całkowicie angażują się w pracę, a nawlekając kolejne koraliki, modlą się o lepsze jutro.

W trakcie spotkań uczestnicy mają zapewniony drobny poczęstunek. Wolontariusze towarzyszący osobom bezdomnym, służą im swoim wsparciem przy wykonywaniu różańców, zachęcając również do rozmów na tematy życia codziennego. Projekt ma na celu zwiększenie poziomu aktywności społecznej i zawodowej osób bezdomnych związanych z jadłodajnią przy ul. Miodowej w Warszawie.

4Fundacja Kapucyńska akcję robienia różańców z osobami bezdomnymi realizuje od lipca 2012. Pomysł spotkał się z dużą aprobatą samych bezdomnych, dlatego też dzieło to jest kontynuowane, a nawet poszerzona została gama jego produktów. Poza tradycyjnymi różańcami są również takie w formie bransoletek. Całkowity dochód ze sprzedaży produktów przeznaczany jest na realizację celów statutowych fundacji.

Cechą wyróżniającą różaniec Fundacji Kapucyńskiej jest doczepiona do niego plakietka z imieniem bezdomnego i czasem trwania jego bezdomności. Osoba zakupująca różaniec jest proszona o modlitwę w intencji danego bezdomnego.

Wybrany w projekcie rodzaj wspólnoty uczy osoby bezdomne pracy zespołowej, rozwija w nich poczucie odpowiedzialności i konsekwencji działania, ale przede wszystkim sprawia, że czują się oni potrzebni.

Te spotkania są dla bezdomnych czymś w rodzaju reintegracji społecznej. Stwarzają poczucie przynależności do grupy oraz są okazją do odwdzięczenia się za pomoc otrzymywaną od braci kapucynów i fundacji.

Bezdomni czerpią radość, że mogą sami coś „dać”, a nie tylko „brać”.

Robiąc różańce, w przyjaznej atmosferze dzielą się z wolontariuszami swoimi emocjami i doświadczeniami, a jednocześnie wspólnie pracują w duchu idei pomagania innym. Niektórzy bezdomni różańcowe dzieło traktują jako przełamywanie stereotypów. Chcą pokazać, że też coś potrafią i mogą swoją pracę podarować innym. Spotkania pomagają podopiecznym fundacji odkrywać swoje talenty i wzmacniają ich poczucie własnej wartości.

IMG_2383Uczestników różańcowych spotkań przybywa z miesiąca na miesiąc. Nic więc dziwnego, że gospodarze postanowili do pracy nad różańcami zamienić klasztorny refektarz na bardziej przestronne pomieszczenia Jadłodajni. W czasie spotkania wolontariusze, którzy przychodzą pomagać, mają naprawdę co robić. W związku z rosnącym zainteresowaniem, Fundacja Kapucyńska postanowiła uruchomić własny sklepik internetowy. Na stronie można nie tylko zobaczyć, jak prezentują się wykonane przez bezdomnych różańce. Można je tam również zamówić.

Często zdarza się, że fundacja otrzymuje konkretne zamówienia. Zgłaszają się ludzie niemalże z każdej części Polski. Bywa, że zakupem różańców zainteresowane są zakony, czy pary planujące ślub. Często zamówienia różańców łączą się z ofiarą na rzecz działalności fundacji. W przeciągu roku bezdomni z Miodowej zrobili ponad 2 tys. różańców, z czego ponad połowa znalazła nabywców. Największym zainteresowaniem cieszą się różańce w kolorze ciemnozielonym i brązowym.

Pożądanym rezultatem uczestnictwa osoby bezdomnej w projekcie jest zmotywowanie jej do udziału w projekcie „Anioł w Warszawie” (asystowanie bezdomnemu w realizacji Indywidualnego Planu Wyjścia z Bezdomności).

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku prezentującego różańcową pracę podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.