Wspólnota duszpasterska „Schody do nieba”

Ważnym punktem pomocy osobom bezdomnych w procesie ich powrotu do społeczeństwa jest wsparcie duchowe. W jadłodajni braci Kapucynów od 2009 roku prowadzone były spotkania wspólnoty duszpasterskiej dla osób ubogich i bezdomnych.

Fundacja Kapucyńska włączyła się w organizację tego przedsięwzięcia w grudniu 2010 r. Spotkania są okazją do budowania relacji z osobami potrzebującymi, celem zachęcania ich do współpracy z fundacją. Jednakże odkrywanie Boga i powracanie do relacji z Nim jest dla wspólnoty punktem odniesienia.

IMG_7233

Wspólnota spotyka się raz w tygodniu. Spotkania opierają się na Liturgii Słowa Bożego, ich częścią jest również drobny poczęstunek, przygotowany przez wolontariuszy. W spotkaniach uczestniczy około 90 osób. Dla podopiecznych to ważne trzy godziny, jak to określają „bycia w niebie”. To tutaj doświadczają Boga w słowie i drugim człowieku.

IMG_3351

Wolontariusze fundacji budując pozytywne relacje z bezdomnymi zachęcają ich, żeby przystąpili do projektu Anioł w Warszawie. Stanowi on główny obszar działania partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności powołanego przez fundację 16 grudnia 2010 r. Projekt ma służyć integracji i aktywizacji osób bezdomnych, poprzez ich szeroko rozumiane indywidualne wsparcie w procesie wychodzenia z bezdomności.

monikai darek

W ramach spotkań wspólnoty „Schody do nieba” Fundacja Kapucyńska organizuje również Zaduszki Bezdomnych. To czas refleksji i modlitwy za zmarłych. Zdarza się, że w organizowaniu spotkań pomagają także sami bezdomni. Podczas przygotowania do Zaduszek w 2013 r. podopieczni fundacji mieli możliwość nagrania recytowanych przez siebie wierszy. Były to utwory m.in. Edwarda Stachury, Adama Mickiewicza, czy ks. Jana Twardowskiego. Nagrania stanowiły ważny element artystyczny całego spotkania.

mirek

W listopadzie fundacja wraz z bezdomnymi wyrusza sprzątać zapomniane groby. Około dziewięciuset posprzątanych grobów to wynik akcji w 2013 roku. Bezdomny Michał zapytany o powód dla którego postanowił zaangażować się w przedsięwzięcie, odpowiada: – Oni teraz żyją wiecznie, ale przecież właśnie tak mogę oddać im szacunek.

IMG_2984

Na spotkania wigilijne i wielkanocne wspólnoty przybywa ponad 100 osób. Ogromny udział w przygotowaniu świątecznych spotkań mają darczyńcy. To dzięki nim w okresie bożonarodzeniowym fundacja może obradować bezdomnych drobnymi upominkami.

IMG_6579

Członkowie wspólnoty „Schody do nieba” chodzą również na pielgrzymkę bezdomnych do Częstochowy. Wiedząc jak ważny jest dla nich czas pielgrzymowania, fundacja od 2010 r. organizuje zbiórkę rzeczy niezbędnych dla ubogich pątników. Swoją wdzięczność bezdomni okazują zanosząc na Jasną Górę przekazane od darczyńców intencje. Podczas ostatniej pielgrzymki w 2015 r. podopieczni fundacji mieli okazję po raz drugi zaangażować się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.