BEZDOMNI DLA BEZIMIENNYCH 2021

Już po raz ósmy, pod koniec października,  Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego, zorganizuje akcję Bezdomni dla Bezimiennych. Podopieczni Fundacji wraz z bratem i wolontariuszami udadzą się na Cmentarz Południowy w Antoninowie pod Warszawą, by posprzątać groby nieznanych zmarłych tzw. NN.

Skrót NN to łacińskie nomen nescio – imienia nie znam, można dopowiedzieć, historii życia też nie. Możemy się domyślać, że były to osoby ubogie i samotne, może chore, pewnie także bezdomne, bez miejsca, bez przynależności. Niewiele po nich zostało. Bezimienna tania tabliczka. Albo inna, jeszcze bardziej dramatyczna „Szczątki Ludzkie”. Każdego roku przybywa ich na tym cmentarzu kilkadziesiąt.

Z akcją związana jest też już 8-letnia tradycja wybijania nieśmiertelników dla osób bezdomnych. Fundacja wydała ich już ponad 1000. Nieśmiertelnik, to mała noszona na szyi blaszka z danymi osoby i kontaktem do fundacji. Posiadanie nieśmiertelnika uchronić może przed bezimienną mogiłą, jak jedna z tych którymi na Cmentarzu Południowym zajmą się bezdomni tuż przed Świętem Wszystkich Świętych. W Dzień Zaduszny zaś w Domu bł. Aniceta wspominani będą wszyscy bezdomni zmarli z tutejszej wspólnoty na specjalnym wieczornych zaduszkowym spotkaniu.

W 2019 roku, praca trwała 7 godzin, wymieniono ponad 130 drewnianych krzyży, z czego 96 otrzymaliśmy od Pana Jacka Kwiatka, zaprzyjaźnionego stolarza. Posadziliśmy 200 chryzantem, które również otrzymaliśmy za darmo z plantacji Pana Wojciecha Krzyżanowskiego. Postawiliśmy 400 zniczy, które podarowała nam firma Carrefour.

W tym roku (2021) niestety będziemy musieli sami zakupić krzyże, ponieważ nasz zaprzyjaźniony stolarz, przez pandemię musiał się przebranżowić. Prawdopodobnie, nie otrzymamy również zniczy. Stąd prośba do Was – organizujemy zbiórkę na zakup 100 krzyży (35 zł/szt) i zniczy. Zachęcamy do wsparcia.

 

KLIKNIJ BY WESPRZEĆ

 

KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy,
w sierpniu Jadłodajnia bł. Aniceta Koplińskiego jest zamknięta.

Zapraszamy ponownie od dn. 1 września 2022 r.